Ciekawe wydarzenia

Warsztaty BioSa

Witajcie,

Dnia 12.12.15 odbyły się warsztaty naszego Koła w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

CZITT

 

Zajmowaliśmy się na nich głównie naszymi nowymi projektami:

 • „Human-human Interface”
 • „Biofeedback”

Projekt Human-human Interface

Czy kiedyś myśleliście o tym, żeby przejąć czyjąś wolną wolę? Będzie to możliwe w naszym nowym projekcie human-human interface. Założeniem naszego projektu jest wykorzystanie sygnału pochodzącego z mięśni przedramienia do wywołania ruchu ręki drugiej osoby.  Do stworzenia takiego układu wykorzystujemy platformę Arduino: płytkę Arduino Due oraz shield EKG-EMG. Na tym etapie pracy nad projektem udało się nam zarejestrować ruchy ręki w postaci amplitud, co widać na poniższym wykresie:

3

 

Aby sprawdzić rejestrowane przez nas wartości napięcia wyświetliliśmy nasz sygnał na oscyloskopie, wykorzystaliśmy do tego 3 jednorazowe elektrody standardowe.

6

 

9

 

Dalszymi planami związanymi z naszym projektem jest wykorzystanie wzmacniacza do zwiększenia napięcia wyjściowego sygnału, a następnie wysłanie go na przedramię pierwszego ochotnika 😉

 

Projekt „Biofeedback”

Pod tajemniczą nazwą tego projektu kryje się urządzenie do lewitowania przedmiotów za pomocą sygnałów fizjologicznych.  Czy macie w sobie moc poruszania przedmiotów? Za pomocą naszego urządzenia będziecie mogli to sprawdzić. Założeniem tego projektu jest wykorzystanie siły spokoju do wywołania oddziaływania na obiekt. Na tą chwilę w tym celu wykorzystujemy Arduino Uno oraz akcelerometr.

 

7

 

Warsztaty były świetną okazją do integracji oraz wymiany ciekawych pomysłów, a także do wspólnej pracy nad projektami. Towarzyszyła nam również pizza 😀 Bierzemy się do dalszych działań związanych z naszymi urządzeniami, a więcej informacji już wkrótce 🙂

 

10
1 thought on “Warsztaty BioSa”

 1. Witam serdecznie Koło Pomiarów Biofizycznych “BioS”. Przez przypadek trafiłem na Waszą stronkę w necie i bardzo mocno zainteresowała mnie Wasza działalność.
  Mam 58 lat i 3 lata temu przeszedłem zawał serca. Wszczepiono mi 2 stenty (DES). Moje serducho zostało uszkodzone i w tej chwili największą niedogodnością jest bolesna arytmia oraz bardzo niskie tętno. Mój kardiolog ostatnio powiedział, że „idziemy” w kierunku wszczepienia rozrusznika.
  Od niedawna zainteresowałem się Arduino (pulsometr) i trochę piszę i wykorzystuję tą platformę do pomiarów, dlatego Wasz projekt podwójnego pulsometru tak mocno mnie zainteresował (może pochwalicie się większą ilością szczegółów – byłbym wdzięczny).
  Dość często ostatnio lekarze „zakładają” mi holtera. Jak się okazuje to wystarczy drobna zmiana leków a arytmia mocno wzrasta. Dobranie leków to prawdziwa gehenna miedzy dojściem do stanu mała arytmia a tętno do przyjęcia (nie krytycznie niskie). Dlatego też wpadłem na pomysł, że dobrze by było, gdyby dostępne było urządzenie (np. na bazie arduino) które spełniałoby rolę prostego holtera. Nie chodzi mi precyzyjne określanie rodzajów arytmii (komorowe, nadkomorowe itd.) ale ogólna ilość „dodatkowych wpadów” serca w cyklu 24 godzinnym. Takie urządzenie pomogłoby w doborze leków. Jestem przekonany, że takie ustrojstwo jest dosyć proste i arduino da sobie z tym znakomicie radę. Staram się napisać taki sketch (arduino+czytnik kart SD+pulsometr na palec) ale dla „wiekowego” gościa jest to duży problem. Powoli brnę do przodu…
  Jestem bardzo ciekawy co o tym sądzicie? A może byście zajęli się taki oprogramowaniem? Mogę służyć do testów, hi.

  Pozdrawiam serdecznie całą ekipę!

  Mariusz Piotrowski

  ps

  Próbowałem wysłać maila z kontaktów ale się nie dało.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *