Magnetometr

Projekt: magnetometr, model: Mateusz Soliński

Celem projektu było stworzenie wygodnego czujnika pola magnetycznego, który ostrzegałby przed zbyt silnym polem magnetycznym za pomocą sygnału dźwiękowego. Takie urządzenie mogłoby być użyteczne dla ludzi z wszczepionym rozrusznikiem serca. W przypadku takich osób, pole magnetyczne może wpłynąć na pracę stymulatora, a nawet uszkodzić jego funkcjonowanie, co może skutkować koniecznością przeprogramowania wszczepionego urządzenia. Może to być również niebezpieczne – dla osób całkowicie stymulatorozależnych zatrzymanie pracy rozrusznika może być opłakane w skutkach.

Nasze urządzenie przystosowane do długoterminowego monitorowania pola magnetycznego zawiera czujnik przyczepiany do zwykłej elektrody na napie (zatrzasku), a większa część całego urządzenia znajduje się w torbie zapinanej na biodrach.

Dodatkowo, zaprogramowaliśmy nasze urządzenie w ten sposób, by istniała możliwość zapisania na karcie SD danych pomiarowych w postaci pliku tekstowego.

Projekt przeprowadzony został we współpracy ze studentami medycyny i lekarzami z Koła Lekarskiego działającego przy Szpitalu MSW w Warszawie. Nasz sprzęt był używany przez pacjentów, dzięki czemu uzyskaliśmy cenne informacje zwrotne do dalszej pracy i udoskonalania magnetometru.

 

<< Wróć do listy projektów