Elektrody tekstylne

Projekt: Elektrody tekstylne, modelka: Dorota Kokosińska

Pierwszym projektem naszego Koła było wykonanie zestawu dwóch elektrod do pomiaru EKG w oparciu o tekstylne materiały przewodzące. Jest to bardzo nowatorska idea, podobne zastosowanie takich materiałów nie jest obecne na rynku. Nasze elektrody są miękkie, miłe w noszeniu dla pacjenta, nie wymagają dodatkowej warstwy żelu i nadają się do wielokrotnego użytku. Mogą z powodzeniem sprawdzić się w “inteligentnych ubraniach” dla sportowców lub pacjentów kardiologicznych.

Na dwie frotki dla tenisistów naszyliśmy od spodu warstwę przewodzącego materiału tekstylnego. Zapewniła ona dużą i dobrze przylegającą do skóry powierzchnię. Następnie za pomocą przewodzącej nitki przyszyliśmy do frotek odpowiedni zatrzask pozwalający na podłączenie ich do standardowego urządzenia Holter-EKG.

Wykonaliśmy pomiary porównawcze naszych elektrod i standardowych elektrod jednorazowych przy wykorzystaniu platformy Arduino. Pomiar był nieco gorszej jakości (co jest związane z nieekranowanymi przewodami), co wskazuje na konieczność dalszego rozwoju pomysłu, jednak była ona zupełnie wystarczająca do podstawowej analizy sygnału EKG.

 

<< Wróć do listy projektów