Zakończone projekty

Marzysz. Planujesz. Osiągasz! :)

Cześć kochani! 😀

O projekcie dotyczącym zastosowania elektrod tekstylnych zamiast standardowych jednorazowych elektrod pisaliśmy już dawno temu. Wiadomo jednak, że wyczekiwane smakuje najlepiej, więc w końcu postanowiliśmy przedstawić Wam nasze wyniki! 😀

Celem projektu było stworzenie praktycznych i wygodnych elektrod EKG do długoterminowego monitorowania aktywności serca.

Jak wiadomo, elektrody są bardzo ważnym elementem łączącym źródło sygnału z elektronicznym systemem pomiarowym. Elektrody pomiarowe przede wszystkim muszą długo utrzymywać się na skórze i nie mogą powodować podrażnień, tak, aby zapewnić komfort pacjenta, jak również dobrą jakość zapisu EKG.

Postanowiliśmy zatem, że stworzymy elektrody, które spełniają wszelkie wymagania pacjenta, zapewniając przy tym dobry jakościowo zapis EKG.

Użyliśmy tanich i dobrze dostępnych produktów:
– frotki tenisowe na nadgarstek
– nić przewodząca prąd
– materiał przewodzący

Aby sprawdzić jakość naszego zapisu postanowiliśmy, że porównamy go z zapisem z jednorazowych elektrod standardowych.
Frotki zostały umieszczone na nadgarstku (1 odprowadzenie), natomiast 3 elektrody jednorazowe zostały umieszczone w standardowych miejscach na klatce piersiowej. Dla dwóch typów elektrod pomiary były wykonywane w tym samym czasie. Oto otrzymane wyniki dla dwóch zapisów (pomarańczowy wykres jest zapisem z elektrod Blue Sensor, natomiast niebieski z przygotowanych elektrod tekstylnych):

Amplituda sygnału EKG zmierzonego za pomocą elektrod frotkowych jest mniejsza a ponadto w sygnale obecny jest dodatkowy szum, którego nie obserwujemy przy elektrodach standardowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że elektrody frotkowe znajdują się w niestandardowym, gorszym dla wykonywania pomiaru miejscu (na nadgarstkach, zamiast na klatce piersiowej). Ma to znaczący wpływ na pogorszenie jakości sygnału.

Jakość zapisu EKG pozwala jednak bez najmniejszego problemu na wykrycie załamków R, a więc tym samym rytmu serca. W wielu zastosowaniach (sportowy monitoring rytmu serca) jest to zupełnie wystarczający wynik, z którego jesteśmy dumni! 😀

A oto nasze dzieło! 🙂

Podzielacie naszą radość czy jesteście sceptyczni do naszego pomysłu? 🙂
 2 thoughts on “Marzysz. Planujesz. Osiągasz! :)”

  1. Cześć

    rozwiązanie ciekawe i w sumie dość fajne jak na pierwszy projekt. Zastanówcie się nad współpracą z którymś z kół albo zespołów z elki (dr. Frączek z pracowni od prof. Grzanki będzie dobrym celem na kontakt) albo z elektrycznego żeby wam dorobili do tych frotek odpowiedni dedykowany wzmacniacz i można zacząć myśleć nad sensownym działającym układem.
    Do tego w sumie mógłbym zasugerować że przynajmniej 3 elektrody można by spróbować zrobić w tekstylu bo można by dorzucić np. elektrodę w okolicy pasa albo nawet dwie elektrody na czymś frotkopodobnym na nodze (w sumie nie potrzeba żeby były obie na nodze bo przecież w sumie punkt odniesienia może być w teorii w dowolnym miejscu…)

    Pozdrawiam
    Andrzej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *